o nas

inspirująca przestrzeń do dzielenia się wiedzą

o nas

już od 20 lat tworzymy nowoczesne produkty, usługi, inicjatywy

Przyjemność odkrywania, przyjemność tworzenia.

Inspiracją dla formy budynku IV były transatlantyki zacumowane na rewie przy latarni morskiej. Półokrągłe wykusze nawiązują do gdyńskiego modernizmu i kształtu historycznych hal łukowych byłej zajezdni autobusowej.

PPNT Gdynia to hub organizacji biznesowo-naukowych. Z jednej strony jest siedzibą firm parkowych, z drugiej prężnie działającym centrum biznesowym. Misją Parku jest aktywne wspieranie i tworzenie warunków do rozwoju inicjatyw i projektów opartych o wysokie technologie. To również miejsce spotkań i wymiany myśli przedsiębiorców, projektantów, naukowców, pasjonatów. W tak otwartej przestrzeni dzielenie się wiedzą biznesową oraz naukową jest czystą przyjemnością.

miejsce tętniące życiem

historia PPNT Gdynia

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia powstał w 2001 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Pomorskie Centrum Technologii oraz Miasta Gdyni. Budynek II PPNT — architektonicznie wyróżniający się charakterystycznymi sklepieniami łukowymi — od 1947 roku pełnił funkcję zajezdni autobusowej. Podczas wojny mieściła się w nim niemiecka fabryka i remontownia myśliwców Focke Wulf, gdyński zakład nosił nazwę Flugzeugwerke Kurt Kannenber Gotenhafen.

W istniejących do dziś budynkach mieściły się pomieszczenia administracyjne, biura projektowe, a także trzyletnia szkoła zawodowa, kształcąca przyszłych rzemieślników na potrzeby fabryki. Każdego tygodnia zakład opuszczało około 10 samolotów. Gdy wojna dobiegła końca po Flugzeugwerke Kurt Kannenber Gotenhafen pozostał jedynie budynek administracyjny i właśnie hale łukowe, które w 1947 roku stały się siedzibą zajezdni komunikacji miejskiej.

Rozbudowa PPNT Gdynia w latach 2010-2013 była największą, po Trasie Kwiatkowskiego, gdyńską inwestycją dofinansowaną z funduszy UE. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła ok. 208 mln zł, z czego ok. 137 mln zł to środki pozyskane z funduszy UE, a pozostałą część finansowało Miasto Gdynia.

Po niespełna 2,5 roku od wmurowania kamienia węgielnego (8 października 2010 z udziałem prof. Jerzego Buzka – Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego) do tego super nowoczesnego kompleksu biur, laboratoriów, prototypowni wprowadzają się już przedsiębiorcy. Dla debiutantów przygotowano specjalną strefę start-up, dla projektantów - centrum designu, dla inżynierów - nowoczesną prototypownię, laboratoria elektroniczne i biotechnologiczne.

Pobierz publikację o naszej historii
miejsce tętniące życiem

miejsce tętniące życiem

PPNT Gdynia to na co dzień miejsce pracy dla ponad 2 000 osób. Każdego roku w przestrzeniach Parku odbywa się ponad 500 wydarzeń - konferencji, szkoleń, meetupów.

Aktualnie w PPNT Gdynia mieści się blisko 250 firm, przede wszystkim z branży teleinformatycznej, ochrony środowiska, automatyki, robotyki, grafiki i wzornictwa przemysłowego.

Chcesz, aby siedzibą Twojej firmy było PPNT Gdynia? Możesz dołączyć do nas jako firma parkowa lub coworker.

Park to nie tylko biura. To przede wszystkim ludzie - firmy oraz zespoły merytoryczne, które pomagają rozwijać biznes. Będąc Parkowiczem jesteś częścią inspirującej i dynamicznie napędzającej się parkowej społeczności.

miejsce tętniące życiem

inicjatywy, idee i ludzie

firmy parkowe
zespoły merytoryczne:
strefa startup
bio laboratorium
informacja patentowa
centrum designu

centrum konferencyjne
park konstruktorów
pracownie

PPNT Gdynia tworzą firmy parkowe, pracownie i zespoły merytoryczne. Strefa Startup wspiera środowisko młodych przedsiębiorców oraz studentów. Bio Laboratorium realizuje projekty badawczo-rozwojowe, edukuje oraz oferuje usługi komercyjne. Informacja Patentowa odpowiedzialna jest za warsztaty i konsultacje w zakresie ochrony własności intelektualnej, natomiast Centrum Designu wspiera sektory kreatywne. Miejscem spotkań i wymiany doświadczeń jest Centrum Konferencyjne. Dodatkową lokalizacja PPNT Gdynia jest Park Konstruktorów pełniący rolę zaplecza specjalistycznych prototypowni dla inżynierów i twórców.

miejsce tętniące życiem

biura i infrastruktura

Kubatura wszystkich parkowych budynków to prawie 250 tysięcy m3, co odpowiada 100 basenom olimpijskim. Łączna powierzchnia Parku to blisko 80 tysięcy m2.

więcej
miejsce tętniące życiem

spotkania, szkolenia, konferencje

Nie sposób opisać w jednym zdaniu, jak wiele ciekawego się u nas dzieje. Sprawdź nasz kalendarz.

więcej
miejsce tętniące życiem

parkowa społeczność

więcej

oni są już Parkowiczami

Obecnie w Parku mieści się około 250 firm, realizujących zaawansowane technologicznie projekty. Wiele z nich podbija zagraniczne rynki. Dumni z naszych Parkowiczów chwalimy się za nich!

Spektakularny sukces technologii text-to-speech Parkowiczów z Ivona Software - twórców syntezatora mowy - zauważył Amazon, którego gdyńska spółka stała się częścią. Parkowicze z Mpico Sys są odpowiedzialni za powstanie największej na świecie ściany informacyjnej z e-papieru, którą można podziwiać w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Inżynierowie ze SpaceForest to liderzy międzynarodowego projektu DEWI, tworzący rozwiązania, wykorzystywane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Rakiety projektowane w Gdyni już niedługo przekroczą granicę kosmosu! To w Parku powstało pierwsze europejskie studio zmiksowanej rzeczywistości VR VISIO oraz ekologiczny beton i aparat antysmogowy od Andervision.

Codziennie nasi Parkowicze opracowują setki systemów informatycznych i rewolucyjnych patentów.

baza firm

rada naukowa PPNT

Weryfikacją projektów składanych do Parku oraz podejmowaniem decyzji odnośnie ich przyjęcia zajmuje się Rada Naukowa - grono doświadczonych, zewnętrznych ekspertów z różnych branż.

Ewa Łojkowska

Ewa Łojkowska

Kierownik Katedry Biotechnologii Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, naukowiec, biotechnolog roślin. Ekspert w zakresie molekularnych czynników warunkujących chorobotwórczość bakterii, bioróżnorodności i epidemiologii bakteryjnych patogenów roślin.

Michał Guć

Michał Guć

Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Inżynier budownictwa, magister ekonomii. W Gdyni odpowiada za innowacje i sferę społeczną. W imieniu Prezydenta kreuje współpracę z sektorem pozarządowym.

Igor Gielniak

Igor Gielniak

28 lat doświadczenia jako menedżer i konsultant w zarządach firm w branżach IT. Wykładowca na studiach MBA Gdańskiej Fundacji Kształcenia Managerów oraz we Francuskim Instytucie Zarządzania w Warszawie.

Janusz Iwanowski

Janusz Iwanowski

Wieloletni Prezes Zarządu firmy Franke FFS sp.z o.o. z Gdyni należącej do szwajcarskiej grupy Franke Holding S.A.

Józef Balicki

Józef Balicki

Menedżer z wieloletnim doświadczeniem z zakresu inwestycji kapitałowych, restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz wspierania małych i średnich przedsiębiorstw.

Waldemar Kwaśnik

Waldemar Kwaśnik

Pomysłodawca, założyciel i wieloletni Prezes Zarządu Spółki ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z o.o.

Zbigniew Zienowicz

Zbigniew Zienowicz

Prezes Zarządu firmy Hydromega Sp. z o.o. w Gdyni. Członek Rady Programowej Inteligentnych Specjalizacji Pomorza 1 „Technologie offshore i portowo – logistyczne”.

Marek Biziuk

Marek Biziuk

Profesor nauk chemicznych. W swoich badaniach zajmuje się analityką zanieczyszczeń środowiska trwałymi związkami organicznymi oraz metalami ciężkimi.

Czesława Frejlich

Czesława Frejlich

Prowadzi zajęcia na krakowskiej i warszawskiej ASP. Do końca lat 90. pracowała jako projektantka wzornictwa specjalizując się w projektowaniu ergonomicznym. W latach 2001–2017 roku redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika 2+3D.

Andrzej Poszewiecki

Andrzej Poszewiecki

Członek American Economic Association, Rektorskiego Zespołu ds. Realizacji Polityki Morskiej, Regionalnej Sieci Tematycznej dla woj. pomorskiego, Zarządu Krajowej Fundacji Kultury Przedsiębiorczości, prezes Zarządu Ratio Sp. z o.o.

Michał Wasilczuk

Michał Wasilczuk

Profesor nauk technicznych, specjalista w zakresie inżynierii łożyskowania, badań tarcia i zużywania elementów maszyn. Wykładowca Podstaw Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, wykonawca wielu prac badawczo-rozwojowych dla firm.

Jacek Ryń

Jacek Ryń

Doktor sztuki, kierownik Katedry Projektowania Produktu na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, projektant wzornictwa. Prowadzi studio projektowe zajmujące się opracowywaniem produktów i wsparciem w zakresie wdrażania nowych rozwiązań.

Skip to content