Pracownia 3D

Informujemy, że w związku ze zmianą operatora Pracowni Druku 3D, chwilowo usługi świadczone w zakresie druku 3D zostają zawieszone. Przeczytaj więcej.

Już niedługo ogłoszony zostanie konkurs na operatora. Zainteresowanych wzięciem udziału w procedurze, zapraszamy do śledzenia informacji w zakładce „Aktualności” na naszej stronie internetowej. Do zobaczenia!

 

Drukowanie przestrzenne to nowoczesna technologia, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Wydrukować można praktycznie wszystko: od zabawek po części zamienne czy obudowy do urządzeń elektronicznych. W Polsce nadal nie ma wielu firm, które w kompleksowy sposób zajmują się świadczeniem tego typu usług. Dzięki uruchomieniu Pracowni 3D w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, dostęp do specjalistycznych urządzeń i oprogramowania do druku 3D będzie dużo łatwiejszy. 

Druk 3D
Metoda wydruku 3D sprowadza się do nakładania warstw materiału, z którego powstaje finalny produkt. Modele wykonane w technologii przyrostowej można wykorzystywać m.in. do: testów funkcjonalności produktu, prezentacji produktów przed akceptacją ich ostatecznego kształtu, odtwarzania uszkodzonych elementów lub też wytwarzania części, dla których tradycyjne metody są po prostu zbyt kosztowne lub niemożliwe do wykonania. Z technologii korzystać mogą więc zarówno duże firmy, jak i te, które dopiero próbują wejść na rynek z nowymi produktami i chcą przetestować ich funkcjonalność. Co więcej, szybki rozwój drukowania 3D, pozwala na wytwarzanie elementów użytkowych. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu można więc wydrukować sobie lampę czy zaprojektowany przez siebie element dekoracji naszego domu. 

Pracownia 3D PPNT Gdynia 
Pracownia zlokalizowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. Serce pracowni stanowią urządzenia przeznaczone do produkcji przyrostowej. Pierwsza z nich, Objet30 Prime pracuje w technologii fotopolimerowej i doskonale sprawdza się przy wykonywaniu precyzyjnych prototypów z materiałów imitujących właściwości tworzywa sztuczne i elastomery. Druga, to profesjonalny system SLS (Selective Laser Sintering) EOS Formiga P110 wraz z osprzętem firmy EOS GmbH. Metoda pracy tej maszyny polega na nakładaniu kolejnych bardzo cienkich warstw sproszkowanego materiału, a następnie spiekaniu ich za pomocą wiązki światła laserowego. Wydruki wykonane tą metodą charakteryzują się wysoką dokładnością i wytrzymałością mechaniczną budowanych detali, dzięki czemu  można za ich pomocą wytwarzać krótkie serie produkcyjne konkretnych projektów.

W pracowni 3D znalazł się również specjalistyczny sprzęt pomiarowy, który dopełnia możliwości tego miejsca. Jest to m.in. system TRITOP, który daje możliwość badania odkształceń przy obciążeniach statycznych, także kilkumetrowych elementów. Drugim urządzeniem przeznaczonym do pomiarów jest Skaner ATOS Triple Scan, wyposażony w technologię niebieskiego światła, która pozwala na precyzyjne pomiary, niezależnie od warunków oświetleniowych otoczenia. Znajduje zastosowanie zarówno w wypadku małych, niespełna czterocentymetrowych elementów, jak również obszarów pomiarowych sięgających nawet 2 metrów. W połączeniu z systemem TRITOP pozwala na wykonywanie pomiarów z dużą rozdzielczością obiektów sięgających nawet 30 metrów. Urządzenia te stanowią więc idealne rozwiązanie także dla firm zainteresowanych wykorzystaniem druku 3D w procesach przemysłowych. 

Lista specjalistycznego sprzętu w Pracowni 3D:
- Drukarka 3D Objet30 Prime wraz z osprzętem,
- Drukarka 3D SLS {Selective Laser Sintering) EOS Formiga P110 wraz z osprzętem, 
- Mieszalnik, 
- Piaskarka kabinowa Ferro Crtalic BLAST 1 Softline Kl VF 70,  
- Odkurzacz przemysłowy klasy ATEX BI Strefa 22 KARCHER 001 NT 80/1 BI M *EU,  
- Kompresor śrubowy PARISE PHV7.5S270/EC06-10 wraz z osuszaczem ziębniczym Hitema LB 3.8,  
- Optyczny skaner przestrzenny GOM ATOS Triple Scan III wraz z oprogramowaniem,  
- Laptop Dell Precision M6800 (Mobilna jednostka sterująca).  
Dodatkowe akcesoria:
- Statyw: wysokość 2.1 m; wysięg 1.0 m; głowica uchylno-obrotowa,  
- Automatyczny stolik obrotowy • stolik obrotowy z silnikiem elektrycznym o średnicy 640 mm • maksymalna ładowność 100 kg • zewnętrzne urządzenie sterujące 19" • manualne sterowanie za pomocą joysticka • automatyczne sterowanie za pomocą oprogramowania ATOS 
- Czujnik dotykowy GOM Touch Probe • czujnik dotykowy GOM touch probe z ceramicznymi punktami i bazą do kalibracji • GOM touch probe PM5, 
- Dodatkowe oprogramowanie do inżynierii odwrotnej Geomagics Design X, 
- TRITOP – Optyczna Maszyna Pomiarownia Współrzędnych 3D wraz z Laptopem Dell prescision m6800 i osprzętem. 

Dodatkowe wyposażenie w Pracowni 3D:
- Telewizor LG  50’, 
- Komputer typu net top do celów reklamowych, 
- Stacja graficzna Dell z monitorem i bezpiecznym zasobem sieciowym.