pracownia druku 3D

Chcesz wydrukować narzędzie w małym nakładzie lub prototyp, który wykorzystasz do uruchomienia produkcji seryjnej? Dobrze trafiłeś!

pracownia druku 3D

W naszej pracowni zrealizujesz projekty w oparciu o technologie selektywnego spiekania (SLS) oraz natryskiwania polimerów (PolyJet).

drukarki

  • EOS Formiga P110

    Drukarka EOS Formiga w technologii SLS pozwala na efektywną produkcję małych i średnich serii elementów. Spiek laserowy proszków cechuje wytrzymałość na poziomie 80-90% w porównaniu z elementami produkowanymi na wtryskarkach. Swoją szybkością i wydajnością produkcji jest nieporównywalna z żadną inną technologią przyrostową, przy czym gwarantuje precyzyjne wykonanie oraz łatwą w obróbce i malowaniu powierzchnię. Materiał PA2200 posiada certyfikat biozgodności EN ISO 10993-1 i USP/level VI/121 °C  oraz zgodę na dopuszczenie do kontaktu z żywnością, z wyjątkiem wyrobów alkoholowych o wysokim stężeniu.

    Wymiary komory roboczej: 200x250x330 mm

    Zastosowania:

    • prototypy o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i rozciągliwości
    • produkcja nisko i średnioseryjna
    • wyroby medyczne i mające kontakt z żywnością, z wyjątkiem wyrobów alkoholowych o wysokim steżeniu
    • zamienniki nietypowych lub wycofanych ze sprzedaży elementów
    • sztuka i gadżety reklamowe
    • elementy pojazdów
    • elementy modeli RC, figurki
    • modele anatomiczne do pomocy chirurgom
  • Objet30 Prime

    Objet30 Prime w technologii PolyJet jest najbardziej precyzyjną z dostępnych w Parku drukarek 3D. Technologia Natryskiwania Żywic Światłoutwardzalnych warstwami o grubości od 16 mikrometrów (ponad 4 razy cieńsze od ludzkiego włosa) pozwala na wykończenie ścianek elementu z połyskiem lub matowo. Dzięki szerokiej gamie dostępnych materiałów, drukarka Objet30 Prime pozwala na drukowanie elementów o specjalnych właściwościach, m.in.: sztywnych, imitujących gumę, odpornych na podwyższoną temperaturę, przezroczystych lub biokompatybilnych.

    Zastosowanie:

    • precyzyjne prototypy elementów o właściwościach, które sprostają zróżnicowanym wymaganiom
    • elementy z dużą ilością małych szczegółów (np. biżuteria, figurki, modele)
    • przezroczyste obudowy i wstawki
  • 3DGence Double 255

    Dzięki technologii osadzania topionego materiału (FDM/FFF) możesz wydrukować u nas prototypy ze zróżnicowanych pod względem właściwości fizycznych i chemicznych materiałów (m. in. PLA, ABS, PP, PA, PET-G, TPU, HIPS oraz domieszkowanych odmianach niektórych z nich) w wielu dostępnych na rynku kolorach. Ponadto, dzięki dwóm głowicom 3DGence Double P255 możliwy jest druk wielomateriałowy, pozwalający na wytworzenie jeszcze bardziej skomplikowanych modeli z rozpuszczalnymi podporami, albo stworzenie wydruku wielokolorowego. Powierzchnia robocza drukarki wynosi 190x255x195mm

    Zastosowanie:

    • pojedyncze prototypy i niewielkie serie wydruków
    • wielokolorowe części
    • elementy o zróżnicowanych właściwościach fizycznych i chemicznych (m. In. wytrzymałość, ścieralność, podatność na rozpuszczalniki i obróbkę, domieszkowanie)
    • zamienniki uszkodzonych elementów
    • wycinki prototypów (przymiar elementów wpustowych, wciskanych, gwintowanych itp.)
    • obudowy do elektroniki, funkcjonalne elementy o niestandardowych zastosowaniach i kształtach.
  • Projektowanie CAD

    Z wykorzystaniem oprogramowania CAD, można z łatwością odtworzyć elementy o nieskomplikowanych kształtach, zaprojektować nowe rozwiązanie na podstawie przekazanej dokumentacji, albo poprawić gotowy projekt CAD. Można również zaprojektować łączenia śrubowe, klejone, lub wciskane, z zachowaniem zasad usprawniających i wykorzystujących potencjał druku 3D.

    Zastosowanie:

    • inżynieria odwrotna (odtwarzanie elementów)
    • projektowanie pod technologie przyrostowe- usprawnianie procesu druku, optymalizacja wytrzymałości
    • tworzenie nietypowych rozwiązań, możliwych tylko w technologii przyrostowych (np. druk ażurowy, nierozbieralne zawiasy, drukowane w jednym procesie

FAQ

  • Która metoda druku będzie dla mnie odpowiednia?

    To zależy od potrzeb klienta. Modele o największej wytrzymałości mechanicznej powstają ze spieczonego proszku na drukarce SLS – Formiga P110. Jest to najbardziej opłacalna technologia produkcji mało i średnio seryjnej. Natomiast drukarka Objet30 Prime w technologii PolyJet pozwala na druk modeli o specjalnych właściwościach, jak m.in.: wyższa przejrzystość, elastyczność, a przy tym wysoka precyzja- grubość warstwy od 16 mikrometrów (4 razy cieńsza od ludzkiego włosa!). Natomiast metoda FDM okaże się szczególnie opłacalna w przypadku niewielkich serii (kilka sztuk) i pojedynczych elementów. Posiada ona największy wachlarz materiałów o zróżnicowanych właściwościach, zarówno fizycznych, jak i chemicznych.

  • Czy model, który powstał na drukarce SLS można później pomalować albo dopasować?

    Tak. W razie potrzeby elementy poliamidowe można łatwo skrawać i szlifować. Dzięki chropowatej powierzchni spieku, wydruk może zostać w łatwy sposób pokryty warstwą farby, być barwiony, klejony lub metalizowany.

  • W jakich formatach powinien zostać dostarczony model, który chcę wydrukować?

    Najlepiej dostarczyć model mailowo w formie pliku o rozszerzeniu *.STL, ale dopuszczalne są również inne formaty 3D, takie jak: *.OBJ, *.STP.

  • Jaka jest cena pojedynczego wydruku?

    Cena wydruku jest ustalana indywidualnie po szczegółowych oględzinach każdego modelu. Na drukarce EOS Formiga P110 opłaca się jak najgęstsze zapełnienie komory roboczej, produkując małe i średnie serie. Technologia PolyJet z wykorzystaniem drukarki Objet30 Prime, sprawdza się przy produkcji bardzo precyzyjnych elementów, lub tych o specjalistycznych wymaganiach. Technologia FDM/FFF, okaże się najkorzystniejsza przy pojedynczych elementach lub niewielkich seriach małych elementów.

  • Z jakich materiałów są drukowane elementy?

    Modele spiekane laserowo są wytwarzane z poliamidu PA2200, który jest sproszkowanym odpowiednikiem Nylonu 12. Materiał posiada certyfikat biozgodności i może być stosowany w kontakcie z żywnością, z wyjątkiem alkoholi o wysokim stężeniu. Modele drukowane metoda PolyJet, są produkowane z fotopolimerów, czyli tzw. żywic światłoutwardzalnych. Każda z żywic posiada inne przeznaczenie, dopasowane do zastosowania modelu.

    Wydruki technologią FDM/FFF są wykonywane z materiałów: PLA, ABS, PP, PA, PET-G, TPU, HIPS oraz z domieszkowanych wariantów wybranych termoplastów.

  • Jak wytrzymałe są wydruki w technologii SLS?

    Wytrzymałość elementów spiekanych z proszku Poliamidowego PA2200 jest porównywalna z 80-90% wytrzymałości tego materiału odlewanego na wtryskarce. Materiał jest również wysoce odporny chemicznie.

  • Czy mogę wydrukować model, który przekracza wymiary komory roboczej drukarki?

    Tak. Jeśli nie będzie to przeszkadzać odbiorcy, model można pociąć na mniejsze części i zaprojektować odpowiednie wpusty, które umożliwią bezproblemowy montaż części.

  • Kiedy szczególnie opłaci się wykorzystanie druku 3D?

    Wykorzystanie drukarek 3D dostępnych w Pracowni druku 3D, może okazać się opłacalne w porównaniu z innym konwencjonalnymi metodami (np. frezowanie i toczenie, odlewnictwo), gdzie nakład nie przekracza 1000 sztuk.  Ponadto druk 3D umożliwia  produkcję elementów o skomplikowanej geometrii, dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika (np. protezy, wycofane z rynku części zamienne sprzętów, prototypy maszyn i urządzeń, przedoperacyjne wizualizacje organów wewnętrznych pacjenta i wiele innych).

  • Jakie są ograniczenia drukarek 3D dostępnych w pracowni? Co muszę wiedzieć projektując model?

    Często omawianym ograniczeniem w technologii druku 3D są struktury podporowe, które należy wypłukać, rozpuścić lub usunąć mechanicznie. Problem ten nie istnieje w przypadku wydruków w technologii SLS. Materiałem podporowym dla elementów  jest ten sam proszek, z którego jest budowany wydruk, który pozostaje w postaci nieutwardzonej. Po wyprodukowaniu elementów, proszek zostaje usunięty z okolic wydruku, a powierzchnia zostaje oczyszczona. Należy pamiętać, aby nie pozostawiać pustych, ale zamkniętych przestrzeni (jak np. pusta kula), uwzględniając w projekcie otwór, przez który można pozbyć się proszku z wnętrza wydruku.

    Podobnie jak przy powyższych metodach, również w technologii FDM/FFF, należy zwrócić uwagę na grubość ścianki, która powinna wynosić co najmniej  0,4 mm, lub wielokrotność tej wartości, czyli np. 0,8 mm, 1,2 mm itd.

    Projektując model, należy unikać bardzo cienkich ścian (poniżej 0,4 mm).  Przy oczyszczaniu strugą ścierniwa lub wody o wysokim ciśnieniu istnieje ryzyko uszkodzenia przedmiotu.

    • maksymalne wymiary pojedynczego elementu, które mogą zostać wytworzone na drukarce EOS Formiga P100 wynoszą 190x200x315 mm
    • przy wydrukach w technologii PolyJet, należy unikać bardzo wąskich przestrzeni w miejscach, gdzie wydruk zostanie podparty. Wynika to z konieczności wypłukania podpór strugą wody pod wysokim ciśnieniem
    • maksymalne wymiary pojedynczego elementu, które mogą zostać wytworzone na drukarce Stratasys Objet30 Prime wynoszą 294 x 192 x 148 mm
    • projektując model, należy unikać bardzo cienkich ścian (poniżej 0,4mm) ze względu na oczyszczanie strugą ścierniwa lub wody o wysokim ciśnieniu i ryzyko uszkodzenia przedmiotu
    • jeżeli nie jesteś pewien, czy model zostanie poprawnie wydrukowany, prześlij go do nas, a my sprawdzimy to za Ciebie i w razie potrzeby zasugerujemy konieczne zmiany bez naliczania dodatkowych opłat

regulamin

kontakt

Skip to content