Historia

PPNT Gdynia powstał w 2001 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Pomorskie Centrum Technologii i Miasta Gdyni. Od tej pory jest najlepszym miejscem do poszukiwań nowych rozwiązań technologicznych.

Teren, na którym mieści się Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, to historia sama w sobie. Budynek Hali Łukowej, w którym mieści się starsza część Parku powstał w 1938 roku. Cztery lata później, Niemcy wykorzystali go do uruchomienia fabryki i remontowni myśliwców Focke Wolf – 190, a gdyński zakład nosił nazwę Flugzeugwerke Kurt Kannenber Gotenhafen. W istniejących do dziś obiektach mieściły się m.in. pomieszczenia administracyjne, biura projektowe, a także trzyletnia szkoła zawodowa, kształcąca przyszłych rzemieślników na potrzeby fabryki. Każdego tygodnia zakład opuszczało około 10 samolotów. Gdy wojna dobiegła końca po Flugzeugwerke Kurt Kannenber Gotenhafen pozostał jedynie budynek administracyjny i właśnie hale łukowe, które w 1947 roku stały się siedzibą zajezdni komunikacji miejskiej.

Rozbudowa PPNT Gdynia w latach 2010-2013 była największą, po Trasie Kwiatkowskiego, gdyńską inwestycją dofinansowaną z funduszy UE. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła ok. 208 mln zł, z czego ok. 137 mln zł to środki pozyskane z funduszy UE, a pozostałą część finansowało Miasto Gdynia.

Po niespełna 2,5 roku od wmurowania kamienia węgielnego (8 października 2010 z udziałem prof. Jerzego Buzka – Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego) do tego super nowoczesnego kompleksu biur, laboratoriów, prototypowni wprowadzają się już przedsiębiorcy. Dla debiutantów przygotowano specjalną strefę start-up, dla projektantów - centrum designu, dla inżynierów - nowoczesną prototypownię, laboratoria elektroniczne i biotechnologiczne.