PPNT | 28.9.2016

SpaceForest: Sukces rakiety Candle 2

Candle 2, rakieta zaprojektowana w ramach projektu DEWI, 17 września 2016 odbyła swój pierwszy lot na pasie taktycznym "Mielno" w obrębie poligonu wojskowego w Drawsku Pomorskim.

Głównym celem lotu było potwierdzenie prawidłowego działania sieci czujników bezprzewodowych w trakcie lotu. Rakieta osiągnęła pułap 4 km i maksymalną prędkość około 300 m/s. Prawidłowo zadziałał system odzysku (wielokrotnie testowany w rakiecie Bigos 3), dzięki czemu oba człony rakiety wylądowały. Głowica rakiety wpadła do niewielkiego bagna - na to niestety wpływu nie mamy, bowiem nie sterujemy spadochronami w trakcie opadania. Po raz pierwszy użyliśmy też automatyczny system namierzania, który widać w zwiastunie dzisiejszego wpisu. Najbardziej cieszy fakt, że sieć czujników zadziałała prawidłowo, dzięki czemu zebraliśmy ogromną ilość danych, jak na przykład wartości ciśnień, czy temperatur w kluczowych sekcjach rakiety. Następny lot zaplanowany na 15 października. Cel: 5 km, lot naddźwiękowy.

SpaceForest tworzy i komercjalizuje nowe pomysły w technice mikrofalowej, elektronice, sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence) i rozpoznawaniu wizyjnym (Video Recognition).  Najsilniejszym atutem firmy jest wysoce wykształcony i doświadczony personel, posiadający kompetencje w IT, elektronice i telekomunikacji. Firma może pochwalić się wdrożeniami własnej technologii strojenia filtrów mikrofalowych dla światowej skali partnerów z branży kosmicznej. Spółka aktualnie pracuje m.in. nad technologiami bezprzewodowej transmisji energii mikrofalowej (ang. Wireless Power Transfer) oraz sieciami czujników bezprzewodowych (ang. Wireless Sensor Networks) do zastosowań w obiektach latających i systemach satelitarnych.

Przeczytaj więcej:
- SpaceForest: Cel Jowisz 
- SpaceForest partnerem Europejskiej Agencji Kosmicznej 
- Kosmiczne technologie powstają w Gdyni 
- Odpowiedzi na które nie m pytań - L.U.C w SpaceForest 
- Lider PPNT Gdynia 2015