PPNT | 7.2.2018

Start rakiety Falcon Heavy w PPNT Gdynia

Spotkanie z byłym inżynierem NASA, barwne opowieści gdyńskich konstruktorów rakiet i w końcu widok samochodu Tesla Roadster szybującego w stronę Marsa przy dźwiękach „Space Oddity”. Tak po krótce wyglądało Space Night w PPNT Gdynia.
Space Night 

to wspólna inicjatywa kilku firm działających na terenie PPNT Gdynia oraz realizujących projekty w branży lotniczej i kosmicznej: SpaceForest, aiRPAS Machines i VR Visio. „- Imprezę zadedykowaliśmy przede wszystkim geekom kosmosu, ale także tym, którzy o podboju wszechświata i polskim udziale w podobnych projektach chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, a ponad wszystko, poczuć na własnej skórze emocje, jakie towarzyszą tak odważnym przedsięwzięciom” - mówił pomysłodawca wydarzenia Maks Wesołowski z aiRPAS Machines.

Gdyńscy konstruktorzy rakiet i gość z NASA
Relację ze startu rakiety Falcon Heavy okrzykniętego najbardziej przełomowym wydarzeniem w historii kosmonautyki od czasu lądowania na księżycu, można było obejrzeć 6 lutego, w sali kinowej PPNT Gdynia. Falcon Heavy to rakieta o największym załadunku cargo na świecie. Podczas startu wspomnianym załadunkiem był prywatny samochód elektryczny Elona Muska - Tesla Roadster, za którego kierownicą posadzono manekinaw stroju kosmonauty, a na panelu zamontowano plakietkę z napisem „Don’t panic!". Celem misji było uwolnienie Tesli z luku ładunkowego rakiety i skierowanie auta lotem inercyjnym w stronę Marsa. Falcon Heavy wzniosła się w środę, późnym wieczorem czasu polskiego z przylądka Canaveral na Florydzie.
Ponad dwugodzinne opóźnienie startu uczestnicy Space Night przyjęli z pełną wyrozumiałością. Tym bardziej, że czas oczekiwania wypełniły pokazy filmów z poprzednich lotów rakiet SpaceX oraz Parkowiczów ze Space Forest. Wszystkie okraszone profesjonalnym komentarzem samych konstruktorów.

Największą niespodzianką wieczoru był udział w wydarzeniu prof. Scotta Madry’ego – emerytowanego pracownika NASA, a obecnie dyrektora zarządzającego Global Space Institute. - Na bieżąco śledzimy kolejne sukcesy SpaceX. Mimo, że główny lot postanowiliśmy obejrzeć w domu, to i tak warto było przyjechać po to, by spotkać się i posłuchać ludzi, którzy na co dzień realizują projekty dla branży kosmicznej. Właściwie najbardziej nam na tym zależało – dzieliła się swoimi wrażeniami Kasia, która przyjechała na Space Night ze swoim chłopakiem.

Raj dla fanów kosmosu
Ponadto, uczestnicy wydarzenia mogli spróbować swoich sił na symulatorach lotów firmy aiRPAS Machines, a także wirtualnie polecieć na Księżyc w okularach wirtualnej rzeczywistości z VR Visio. Przez cały wieczór niesłabnącym zainteresowaniem cieszyło się stoisko inżynierów ze Space Forest, którzy zaprezentowali rakiety skonstruowane na potrzeby projektu DEWI – zrealizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Misja Elona Muska ma otworzyć drogę do budowy prywatnych stacji kosmicznych, kosmicznego górnictwa i, co najważniejsze, lotów załogowych na Czerwoną Planetę.

Relacja ze Space Night w PPNT Gdynia: https://www.youtube.com/watch?v=gl3o3hoJQdU&feature=youtu.be