PPNT | 6.10.2016

„Skrzydła Trójmiasta” powstały w Parku

Statuetki „Skrzydła Trójmiasta”, które trafią już dziś do rąk laureatów Konkursu Trójmiasto.pl podczas uroczystej gali w Teatrze Szekspirowskim, powstały w Pracowni 3D Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Podczas czwartkowej gali zwycięzcy otrzymają statuetki, których trójdzielne skrzydła symbolizują współpracujące ze sobą miasta: Gdańsk, Gdynię oraz Sopot. Tym razem, idąc z duchem czasu i innowacyjnych rozwiązań, statuetki wykonano w technologii SLS (Selective Laser Sintering) na drukarce EOS Formiga P110.

Metoda pracy tej maszyny polega na nakładaniu kolejnych, bardzo cienkich warstw (o grubości 0,1mm) sproszkowanego materiału, a następnie spieczeniu ich za pomocą lasera. Wydruki wykonane tą metodą charakteryzują się wysoką dokładnością i wytrzymałością mechaniczną budowanych detali, dzięki czemu  można za ich pomocą wytwarzać krótkie serie produkcyjne konkretnych projektów.

To jednak tylko jedna z możliwości wydruku 3D pracowni zlokalizowanej w PPNT Gdynia. Parkowicze oraz każdy, kto chciałby skorzystać z jej usług, może zdecydować się na zastosowanie technologii natryskiwania i utwardzania polimerów PolyJet. Metoda ta doskonale sprawdza się przy wykonywaniu precyzyjnych prototypów z materiałów imitujących właściwości tworzyw sztucznych i elastomerów.

Statuetki, przygotowane na dzisiejszą galę trafią do laureatów w sześciu kategoriach:
· Trójmiasto Bliżej Natury,
· Odskocznia Trójmiasta
· Kulturalne Ożywienie Trójmiasta
· Nowe Oblicze Trójmiasta
· Bryła Trójmiasta
· Nowy Talent Trójmiasta

Więcej o nagrodzie „Skrzydła Trójmiasta”

Pracownia 3D zlokalizowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, będzie świadczyć usługi drukowania od drugiej połowy października br. Firmy, które chciałyby z niej skorzystać lub zapoznać się ze szczegółami jej oferty, mogą kontaktować się z Rafałem Łysakowskim: r.lysakowski@ppnt.gdynia.pl 

Fot. Łukasz Unterschuetz, Trójmiasto.pl