PPNT | 10.10.2017

Ruszyło Zintegrowane Centrum Druku 3D

Miasto Gdynia i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. 10 października br. podpisały umowę, inicjującą współpracę Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w zakresie świadczenia usług druku 3D.

Dzięki połączeniu wzajemnie uzupełniających się pracowni, w Trójmieście możliwe będzie realizowanie kompleksowych usług związanych z drukowaniem w trójwymiarze.

Zintegrowane Centrum Druku 3D Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, to pierwsze tak duże przedsięwzięcie w branży druku 3D na Pomorzu.
Połączenie potencjału obu Parków to okazja do wprowadzenia na rynek komplementarnych i nowoczesnych usług w tej dziedzinie. To równocześnie szansa nie tylko dla parkowych, ale również zewnętrznych przedsiębiorców na realizację zaawansowanych projektów w oparciu o technologie: selektywnego spiekania (SLS), przetapiania filamentu (FDM) oraz natryskiwania fotopolimerów (PolyJet). Do tego, w konkurencyjnych cenach.

Dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia – Anna Borkowska: „Parki Technologiczne starają się dziś być jak najbliżej firm i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Dzięki zintegrowaniu obu pracowni firmy, także zewnętrzne, otrzymują szansę na kompleksową realizację zaawansowanych projektów w oparciu o technologię druku 3D. Ponadto, będą mogły liczyć na profesjonalne doradztwo na dowolnym etapie produkcji; od projektowania po wykonanie i postprocessing.”

Operator Zintegrowanego Centrum Druku 3D - Rafał Łysakowski: "Powstałe w parkowych pracowniach wydruki mogą m.in. znaleźć zastosowanie w procesach szeroko pojętego prototypowania, zarówno części gumowych jak i plastikowych (np. uszczelek, podeszw, opasek zegarków), służyć do wykonywania nietypowych narzędzi i uchwytów, osłon urządzeń elektronicznych, modeli do badań aerodynamicznych i hydrodynamicznych, a także do wykonywania modeli wykorzystywanych w ortodoncji, stomatologii czy protetyce."

Wysoka dokładność i powtarzalność drukowanych części, możliwość wykonywania elementów o skomplikowanej geometrii oraz łączenia ich ze sobą, to tylko niektóre z zalet nowego centrum druku.

Wysokiej klasy sprzęt oraz certyfikowane materiały, jakimi dysponują oba Parki, otwierają również drogę do wykorzystania druku 3D w medycynie. Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała:  „Połączenie potencjału obu parków, to nie tylko wprowadzenie na rynek komplementarnych usług w zakresie druku 3D. To również bardzo ważny dla rozwoju regionu efekt synergii, pokazujący jednocześnie dobrą współpracę obu parków. Co szczególnie ważne – chcemy, by ważnym elementem tej współpracy stało się wykorzystanie druku 3D jako techniki wspierającej procedury medyczne i skomplikowane operacje ratujące życie. Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie są bardzo obiecujące, stąd zapowiedź również ścisłej współpracy ze środowiskiem medycznym.”

Wiadomo już, że właśnie medyczne wykorzystanie technologii 3D będzie motywem przewodnim nadchodzącej edycji, realizowanego przez oba Parki wydarzenia: „Pomorskie Dni Druku 3D”, zaplanowanego na 4-5 grudnia.