PPNT | 27.3.2018

Rozwiązania Smart Cities od Master Telecom

Parkowa firma Master Telecom – dostawca platformy Contact Center z chmury – została ujęta w raporcie „Internet of Things (IoT) i Artificial Intelligence (AI) w Polsce”, jako firma wdrażająca rozwiązania technologiczne napędzające lokalną gospodarkę.

Raport sporządzony przez Instytut Sobieskiego wyróżnia innowacje, które wspierają i przyspieszają zmiany w Polsce i są szansą na rozwój polskiej gospodarki. Jego autorzy (Bartłomiej Michałowski oraz dr Aleksander Poniewierski) pokazują, w jaki sposób wykorzystać rewolucję technologiczną internetu rzeczy i sztucznej inteligencji. Przykłady ich zastosowań pokazane są na piętnastu różnych sektorach gospodarki - w tym w budowaniu tzw. miast inteligentnych (Smart Cities) – aglomeracji, w których obok zrównoważonego rozwoju oraz dbałości o wysoką jakość życia, promuje się wykorzystanie nowych technologii do celów informacyjnych i komunikacyjnych.

Ujęte w raporcie strategie i pomysły wykorzystania loT oraz IA mają pełnić rolę listy rekomendacji działań dla rządu i polskich przedsiębiorców. Parkowicze z Master Telecom polecani są jako eksperci w dziedzinie projektowania, wdrażania i nadzorowania systemów komunikacyjnych dedykowanych obsłudze mieszkańców. Wg raportu „rozwiązania Smart Cities, chociaż bardzo medialnie, są ciągle wykorzystywane w bardzo małym stopniu, np. do komunikacji między obywatelem i urzędem, w formie inteligentnego oświetlenia czy inteligentnych liczników”. Master Telecom oprócz miejskich rozwiązań komunikacyjnych pod nazwą "Jeden Numer", wdrożył też już jeden z pierwszych w Polsce portali "Otwartych Danych" dla Miasta Gdynia. Spółka opracowała też aplikację do wizualizacji miejskich wskaźników, a od maja rozpoczyna w partnerstwie z PPNT realizację swojego autorskiego projektu "City Data" - platforma rozwoju inteligentnych miast.

Z pełną wersją raportu można zapoznać się tutaj:
http://www.sobieski.org.pl/wp-content/uploads/Raport-IoT-i-AI-Instytut-Sobieskiego.pdf