PPNT | 31.8.2018

Nowoczesne technologie w przemyśle. Rusza trzecia odsłona Pomorskich Dni Druku 3D

O najnowszych osiągnięciach w dziedzinie nowoczesnego wytwarzania podzespołów dla przemysłu, będzie można posłuchać 25 i 26 września podczas Pomorskich Dni Druku 3D: Industry 4.0.

Druk 3D to już coś więcej, niż tylko wydruki etui na telefony czy gadżetów pomocnych w codziennym funkcjonowaniu. Technologia ta coraz odważniej wkracza w zupełnie nowe obszary naszego życia. Dotyczy to także m.in. przemysłu samochodowego i lotniczego, dla którego na drukarkach powstają części do tych maszyn.

Jak zwykle, organizatorzy: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz firma Bibus Menos, zadbali o udział praktyków i ekspertów branży, którzy w przystępny sposób opowiedzą o innowacjach i trendach w dziedzinie trójwymiarowych wydruków. Jak przyznaje Rafał Łysakowski – operator dwóch pracowni, funkcjonujących w ramach Zintegrowanego Centrum Druku 3D: - Postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach w dziedzinie trójwymiarowego drukowania jest ogromny. Dziś w ten sposób powstają już nie tylko gadżety codziennego użytku, ale też niezwykle trwałe metalowe, a nawet tytanowe elementy wykorzystywane w przemyśle samochodowym, wojskowym czy branży medycznej. Niestety, wiedza o możliwościach zastosowań oraz pracy z tak różnorodnymi materiałami nie jest jeszcze zbyt powszechna wśród użytkowników. Dlatego też tegoroczne Pomorskie Dni Druku 3D, odbywające się pod hasłem: „Industry 4.0.”, skierowane są do osób i przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii w procesach produkcyjnych. A przede wszystkim kompleksowym podejściem do zagadnień nowoczesnego wytwarzania – dodaje.

Liderzy branży 3D i case studies
Wśród partnerów wydarzenia nie zabraknie trójmiejskich uczelni. Prelegenci Politechniki Gdańskiej skoncentrują się na przybliżeniu procesów produkcji surowców stosowanych przy trójwymiarowych wydrukach w przemyśle. Z kolei profesorowie gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych opowiedzą o wykorzystaniu wydruków 3D we wzornictwie przemysłowym. Praktycy z firm MARAD Design i Microlabs, zlokalizowanych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia na podstawie case studies podzielą się swoim doświadczeniem projektowym. Zawodnicy PG Racing Team, którego bolid po części powstał w pracowni 3D gdyńskiego Parku, opowiedzą o korzyściach płynących z zastosowania technologii 3D w motorsporcie.

Praktyczna wiedza
Program uzupełnią warsztaty i prelekcje poświęcone pracy z oprogramowaniem służącym do optymalizacji topologicznej produkowanych elementów. Odpowiedzialni za to będą specjaliści z firmy DES ART. Z kolei eksperci OBERON 3D opowiedzą o kontroli jakości oraz metodach pomiarowych, będących dopełnieniem koncepcji przemysłu 4.0. Dla zainteresowanych przygotowaliśmy także warsztaty z wykorzystaniem oprogramowania 3D pomocnego przy analizach wytrzymałościowych oraz optymalizacji konstrukcji.
Osobnym aspektem jest finansowanie innowacyjnych technologii. Dlatego, wśród zaproszonych ekspertów nie zabraknie również specjalistów w dziedzinie pozyskiwania środków na złożone projekty z zakresu wytwarzania 3D z firmy Grantera.
Zapowiada się więc niezwykle ciekawie i merytorycznie. Pomorskie Dni Druku 3D już we wrześniu w Gdyni. 

Organizatorzy:
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Bibus Menos sp. z o.o.

Patroni Medialni:

Trojmiasto.pl
Centrum Druku 3D

Zapisy na konferencję:
https://pdd3d-industry.evenea.pl/
Zapisy na warsztaty: 
https://pdd3d-warsztaty.evenea.pl/ 

Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1927961143927831/