PPNT | 18.5.2017

Parkowicze ze Speednet wygrywają globalny Hackathon!

W ubiegły weekend 12-13 maja w Katowicach odbył się pierwszy w Polsce globalny hackathon Grupy ING. Tegoroczną edycję 24H-CodING wygrał zespół z Gdyńskiej firmy SPEEDNET.

Hackathon Grupy ING to międzynarodowy konkurs programistyczny, podczas którego zespoły programistyczne z całego świata tworzą innowacyjne usługi i narzędzia przeznaczone dla klientów banków.

W wydarzeniu wzięło udział około 400 programistów z całego świata. Do konkurencji przystąpiło 48 zespołów z takich krajów jak Polska, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy, Turcja, Ukraina czy Singapur. Uczestnicy mieli okazję korzystać z rozwiązań, które nie są jeszcze dostępne na Polskim rynku. Organizatorzy, podczas hackathonu udostępnili bowiem otwarte API przygotowane w oparciu o Dyrektywy Unii Europejskiej PSD2. Tworząc swoje produkty i usługi uczestnicy konkursu pracowali w specjalnie stworzonym wirtualnym środowisku zawierającym symulacje danych o rachunkach i transakcjach oraz umożliwiających inicjowanie płatności.

Zespół Speednet w czasie 24 godzin pracy stworzył produkt o nazwie PubbING. To aplikacja umożliwiająca zamawianie i dokonywanie płatności w pubach bez konieczności wstawania od stolika. System zawiera menu, lokalizacje stolików oraz możliwość zdalnego dokonywania transakcji. Po dokonaniu wyboru i opłaceniu zamówienia w telefonie wystarczy poczekać chwilę aż obsługa dostarczy nam zamówienia do stolika. 

Zarówno pomysł jak i wykonanie zostały docenione przez organizatorów co zaowocowało zwycięstwem w tym globalnym konkursie. Zespół Speednet już szykuję się do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, gdzie w ramach nagrody odwiedzi siedziby światowych liderów innowacji takich jak Google czy Apple.  

„Pojechaliśmy tam by stworzyć aplikację oraz wspierający ją backend. Przez bite 24 godziny pracowaliśmy, bez snu ani dłuższego odpoczynku. Było to bardzo męczące wyzwanie, ale dało nam dużo satysfakcji. Myślę, że wygraliśmy, gdyż nasz system działa, a pomysł ma biznesowe zastosowanie. Przy niewielkim nakładzie pracy można go wdrożyć w każdym pubie” – mówi Paweł Cieszyński Project Manager z firmy Speednet.

Przepis na sukces to siedmiu zapaleńców ze Speednetu. Pięciu deweloperów iOS odpowiedzialnych za architekturę, wygląd ekranów oraz animacje. Ponadto jeden programista backend odpowiedzialny za to aby aplikacja łączyła się z jądrem systemu i stamtąd pobierała dane dotyczące płatności oraz UX designer tworzący projekt interfejsu i procesów w nim zachodzących. Do tego dobrze przemyślany pomysł, doświadczenie i umiejętności.

 „Jesteśmy dumni z naszego zespołu. Konkurencja była bardzo mocna ale udało im się stworzyć funkcjonujący produkt, który ma realne zastosowanie rynkowe i odnieść sukces. Na co dzień pracujemy z sektorem bankowym i wiem, że te doświadczenia pomogły naszym programistom sprawnie zrealizować projekt. Ważne podkreślenia jest to, że cała aplikacja jest ich własnym pomysłem i zbudowali ją od podstaw w ciągu 24 godzin” – mówi Michał Kacprowicz Business Development Director z firmy Speednet.

O firmie
Speednet jest dynamicznie rozwijającą się firmą technologiczną z siedzibą w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni. Od ponad 16 lat świadczy usługi rozwoju oprogramowania i outsourcingu IT dla klientów z Polski i zagranicy. Speednet ponad 100 inżynierów i poza rynkiem polskim jesteśmy obecny w 12 krajach Europy Zachodniej i Ameryki. Wśród klientów firmy znajdują się m.in. firmy z USA, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Estonii.

Wśród zrealizowanych przez Speednet projektów znajdują się między innymi systemy bankowości mobilnej, systemy workflow, systemy sprzedażowe, systemy logistyczne, systemy pocztowe, komunikacyjne czy portale internetowe. W portfolio firmy są także aplikacje biznesowe oraz rozrywkowe. Speednet świadczy usługi dla wielu sektorów biznesowych takich jak telekomunikacja, logistyka, bankowość, ubezpieczenia, sektor informacyjny, media społecznościowe, handel, wojsko czy sektor publiczny.