PPNT | 3.8.2018

Dron z PPNT pomoże ratować ludzkie życie

Prototypowy dron, stworzony przez firmę z PPNT Gdynia, pomoże jednostce WOPR w Gniewinie w ratowaniu tonących. Sprzęt stacjonuje już na kąpielisku w Jastrzębiej Górze i docelowo jego kolejne egzemplarze mają trafić do Karwi i Ostrowia.

Produkowany w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia bezzałogowiec o nazwie aiRPAS Rescue Std to rewolucja w reagowaniu na niebezpieczne zdarzenia na wodzie. Maszyna w kompleksowy sposób pełni funkcję poszukiwawczo-ratunkową (SAR ang.: Search And Rescue).

Gniewiński oddział WOPR to pierwsza jednostka, która wprowadza drona, który oprócz monitoringu trudno dostępnych miejsc podczas poszukiwań, może pomóc tonącemu wydostać się z wody. Na pokładzie maszyny znajdują się kamery rejestrujące obraz w rozdzielczości full HD z 10x zbliżeniem optycznym. Dzięki temu ekipa ratunkowa może bez narażania swojego zdrowia i życia z łatwością rozróżnić, czy ma do czynienia z osobą tonącą czy tylko płynącą. Oprócz tego dron wyposażony jest w bojkę ratunkową z holem, którą w sytuacji zagrożenia zrzuca się tonącemu. Jeżeli stan poszkodowanego na to pozwala, dron umożliwia jego odholowanie w bezpieczne miejsce. Wszystko pod bacznym okiem kamery i koordynującego akcję ratownika. To jednak nie wszystko: „W wypadku osób poszukiwanych i zaginionych w trudnodostępnych terenach istnieje możliwość zrzutu bojki sygnalizacyjnej, która za pomocą sygnału dźwiękowego, świetlnego, a także sygnału GPS, wskaże służbom ratowniczym lokalizację osoby zaginionej” – dodaje Sebastian Nowicki z firmy aiRPAS Machines, która skonstruowała innowacyjny bezzałogowiec.

W tym roku dron z Gdyni patrolować będzie najbardziej obleganą plażę w Jastrzębiej Górze, a w dalszej kolejności także w Karwi i Ostrowie.
Jeżeli urządzenie się sprawdzi, gniewiński WOPR zamierza zmodernizować zamówione maszyny o kamery termowizyjne oraz inne dodatkowe akcesoria i funkcjonalności, które pomogą lepiej zadbać o bezpieczeństwo plażowiczów w kolejnym sezonie wakacyjnym.

Fot. airPAS Machines