PPNT | 22.4.2015

Dni Otwarte Funduszy Europejskich – Poznaj PPNT Gdynia

Od 7 do 10 maja w całym kraju będą miały miejsce liczne atrakcje prezentujące efekty oddziaływania Funduszy Europejskich. To niepowtarzalna okazja, aby poznać Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i skorzystać z szerokiej oferty wydarzeń.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Na początku maja w całym kraju odbywać się będą liczne imprezy, prezentujące przedsięwzięcia zrealizowane z ich pomocą. PPNT Gdynia, jako jeden z beneficjentów Funduszy Europejskich, również przygotował dla Was bogaty program atrakcji.

Odwiedzając PPNT Gdynia przekonacie się, co możecie zyskać dzięki Strefie Startup Gdynia, czym na co dzień zajmuje się Centrum Designu Gdynia, a także jakie tajemnice skrywają zakamarki PPNT. Dodatkowo będziecie mogli skorzystać z oferty warsztatów organizowanych przez dział Innowacji Społecznych w ramach projektu Wymiennikownia.

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich na terenie PPNT zaplanowano:

7 maja

 • Zwiedzanie PPNT Gdynia

godz. 11:00-12:00, PPNT Gdynia, zbiórka w recepcji budynku IV
Zapisy do 6.05, godz.15:00:  i.slomska@ppnt.gdynia.pl z dopiskiem: „Dzień otwarty PPNT”.
Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć przestrzenie Parku, a także dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności.

 • O patentach przy kawie – indywidualne konsultacje

godz. 9:00-13:00, PPNT Gdynia, Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej, budynek III, pokój H 1.28,
Zapisy: roipkonsultacje.evenea.pl
Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej zaprasza na kawę! Porozmawiaj ze specjalistą w dziedzinie ochrony własności intelektualnej w niekrępującej atmosferze. Patenty, wzory, znaki towarowe… – dowiedz się, jak chronić swoją twórczość.

 •  Filmowe popołudnia:  Startup Kids, Indie Game, Design & Thinking

godz. 14:00-18:00, PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa
Zapisy: filmowe0705.evenea.pl   

Startup Kids – Ten najbardziej znany dokument o startupach jest poświęcony młodym, ambitnymi i odważnym przedsiębiorcom ze Stanów Zjednoczonych i Europy, którzy swoimi projektami zrewolucjonizowali nasz codzienny świat. Swoimi doświadczeniami dzielą się m.in. twórcy Vimeo, Soundcloud, Kiip, InDinero, Dropbox, Foodspotting.

Indie Game – Czterech deweloperów, trzy gry, i jeden ostateczny cel – wyrazić siebie poprzez grę wideo. Film opowiada o procesie twórczym i poszukiwaniu siebie. To podróż, w której mogą odnaleźć się nie tylko twórcy gier – w erze cyfrowej także filmowcy, artyści czy przedsiębiorcy mogą w nią wyruszyć.

Design & Thinking – Film pokazuje, jak metodologia design thinking odpowiada na wyzwania XXI wieku, wpisuje się w przemiany społeczne i  kształtuje proces projektowania usług i produktów.

 • Wystawa „Tylko spokój nas uratuje”

godz. 10:00-18:00, PPNT Gdynia, Laboratorium Innowacji Społecznych, budynek IVA
Wstęp wolny
Wystawa pod hasłem "Tylko spokój nas uratuje" ma pokazać, że dobrze zaprojektowana infrastruktura drogowa pozwala pogodzić płynną jazdę z bezpieczeństwem. Z analizy sprawdzonych europejskich rozwiązań w zakresie ruchu drogowego wynika, że światła nie zawsze są najlepszym sposobem na zapobieganie wypadkom, a uspokojenie ruchu nie musi denerwować kierowców. Przekonuje o tym każda z 10 plansz ilustrujących innowacyjne metody zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom na drogach.

8 maja

 • Zwiedzanie PPNT Gdynia

godz. 11:00-12:00, PPNT Gdynia, zbiórka w recepcji budynku IV
Zapisy do 7.05, godz 15:00: i.slomska@ppnt.gdynia.pl z dopiskiem: „Dzień otwarty PPNT”.
Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć przestrzenie Parku, a także dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności.

 • Gdynia Design Days - daj się złapać w projektowe sieci

godz. 12:00-13:00, PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa
Zapisy do 7.05, godz.15:00:  i.slomska@ppnt.gdynia.pl z dopiskiem: „Dzień otwarty PPNT”.
Gdynia Design Days to najważniejszy letni festiwal designu w Polsce. Skierowany nie tylko do branży projektowej, ale przede wszystkim do mieszkańców Gdyni i odwiedzających ją turystów. Założeniem organizatorów jest tworzenie nowej rzeczywistości projektowej, a nie tylko jej odtwarzanie. Czym jest design? W jakie sieci złapią nas w tym roku projektanci? Jaki wpływ na proces projektowy mają współzależności między mieszkańcami? Zapraszamy na spotkanie z designem dobrze zaprojektowanym.

 • Wystawa „Tylko spokój nas uratuje”

godz.10:00-18:00, PPNT Gdynia, Laboratorium Innowacji Społecznych, budynek IV A
Wstęp wolny

 • Mini-wstęp do nauki języka norweskiego

godz. 12:30-14:00, PPNT Gdynia, budynek III, Strefa Startup Gdynia
Zapisy: norweski0805.evenea.pl
Celem warsztatu jest pokazanie, że język norweski nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wręcz przeciwnie – jest jednym z najprostszych języków europejskich. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję poznać kilka podstawowych norweskich głosek i zwrotów oraz zasad funkcjonowania języka. Usłyszą też różne ciekawostki o języku norweskim i życiu w Norwegii.

 • Kokko, kokoo kokoon koko kokko! Mini-warsztat języka fińskiego

godz. 14:30-16:00, PPNT Gdynia, budynek III, Strefa Startup Gdynia
Zapisy: finski0805.evenea.pl
Czy tytuł zajęć coś znaczy? Dlaczego język fiński tak obco brzmi? Czy trudno jest się go nauczyć? Czy znajomość języka fińskiego jest przydatna? Czy Finowie są rozmowni? Podczas warsztatu wprowadzającego do kultury i języka fińskiego będą mogli znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się pierwszych podstaw fińskiego.

 • Zespołowy trening języka angielskiego z Wiktorem Jodłowskim

godz. 16:15-17:45, PPNT Gdynia, budynek III, sala G
Zapisy: angielski0805.evenea.pl
Spotkanie, oparte na pracy twórczej, przebiegać będzie w 2 scenariuszach:
* kreowanie rozwiązań dla faktycznych wyzwań trójmiejskich firm (tzw. studium przypadku)
* konwersacje oparte o gry kreatywne (między innymi Story Cubes)

Praca w małych zespołach (maks. 3 osoby) gwarantuje wysoką intensywność zajęć dla każdego uczestnika, a co za tym idzie - szybki rozwój języka.

 • Filmowe popołudnia - Prezentacja trylogii designu (Urbanized, Objectified, Helvetica)

godz.14:00-18:10, PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa
Zapisy: filmowe0805.evenea.pl 

Urbanized – ten pełnometrażowy dokument o projektowaniu miast pozwoli spojrzeć na urbanistykę z perspektywy architektów, planistów, polityków, budowniczych i myślicieli z całego świata. Razem z nimi odwiedzimy najbardziej fascynujące miejskie aglomeracje – Bogotę, Kapsztad, Mumbaj, Nowy Jork, Paryż, Phoenix, Rio de Janeiro oraz Santiago.

Objectified – dokument opowiada o naszej skomplikowanej relacji z przedmiotami codziennego użytku. To film o kreatywności, która pojawia się podczas projektowania przedmiotów – od tych prostych jak szczoteczka do zębów, po technologiczne nowinki, a także o ekspresji, tożsamości i zrównoważonym rozwoju.

Helvetica – Jest kultowa i korzystają z niej codziennie miliony użytkowników na całym globie – Helvetica – jedyny font na świecie, o którym nakręcono film dokumentalny. Warto wybrać się z realizatorami filmu w fascynującą podróż do świata typografii.

 • Jak prowadzić dobry fanpage

godz. 16:00-17:30, PPNT Gdynia, budynek III, sala G
Zapisy: fanpage0805.evenea.pl
Ofertę kierujesz B2B, czy B2C? Zaskoczę Cię - to nie istotne. Bez względu na branżę, działasz H2H, czyli human to human, człowiek z człowiekiem. Współczesny marketing jest jak randkowanie, a media społecznościowe to potężne narzędzie, którym możesz podbić wiele serc. Nie musisz być Casanovą. Wystarczy, że poznasz, a następnie zastosujesz kilka podstawowych zasad. Pierwsza z nich to "Reguła 4P": przyjdź, posłuchaj, praktykuj, podbijaj!

9 - 10 maja

 • Zwiedzanie PPNT Gdynia

godz. 11:00-12:00, PPNT Gdynia, zbiórka w recepcji budynku IV
Zapisy do 8.05, godz. 15:00: i.slomska@ppnt.gdynia.pl z dopiskiem: „Dzień otwarty PPNT”.
Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć przestrzenie Parku, a także dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności.

PPNT Gdynia to jeden z największych zrealizowanych w Gdyni projektów ostatniej dekady. To najlepsze miejsce dla rozwoju innowacyjnych firm. Ten sztandarowy projekt gdyńskiego samorządu, realizowany na terenach byłej zajezdni komunikacji miejskiej, od 2001 roku umożliwił zrewitalizowanie blisko 10 hektarów postindustrialnej powierzchni w centrum miasta. Przekształcił ją w nowoczesną przestrzeń dla przedsiębiorców, naukowców, studentów i mieszkańców. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich PPNT posiada obecnie ponad 76 000 m2 powierzchni biurowych i laboratoryjnych, zdolnych pomieścić blisko 300 firm zatrudniających łącznie około 2,5 tysiąca osób. Wśród zlokalizowanych tu przedsiębiorstw dominują przedsięwzięcia oparte na wysoko zaawansowanych technologiach, głównie z dziedziny biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki, elektroniki i telekomunikacji oraz wzornictwa przemysłowego. Park dysponuje również Centrum Konferencyjnym na blisko 1000 miejsc oraz salami wystawienniczymi, prototypowniami i ogólnodostępnymi przestrzeniami rekreacyjnymi. Wartość całkowita rozbudowy PPNT Gdynia to ponad 205 mln zł.

Szczegółowe informacje o pozostałych imprezach odbywających się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich: www.dniotwarte.eu