PPNT | 8.9.2015

Literacki Debiut Roku

W sobotę, 5 września podczas uroczystej gali finałowej poznaliśmy laureatów konkursu Literacki Debiut Roku organizowanego przez parkowe Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dobiegła końca IV edycja konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez wydawnictwo Novae Res. Podobnie jak w poprzednich trzech edycjach do konkursu zgłoszono ponad 300 utworów literackich, z których Kapituła Konkursu wyłoniła 3 najlepsze. Laureatami zostali:

1. miejsce: Agnieszka Opolska za utwór „Anna May”.
2. miejsce: Michał Chmielewski za utwór „Horyzont zdarzeń”.
3. miejsce: Agnieszka Kmiotek za utwór „Komplikacje”.

W ubiegłą sobotę odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród laureatom konkursu. Przybyli do PPNT goście wysłuchali prelekcji profesora Zenona Licy pt.: „Niezwykłą literaturę tworzą zwykli ludzie” oraz odsłuchali fragmentu zwycięskiej powieści w interpretacji aktorki Ewy Kasprzyk. Na koniec prowadzący imprezę – redaktor Tomasz Olszewski z Radia Gdańsk – przeprowadził wywiad z laureatką pierwszego miejsca – Agnieszką Opolską.

Pani Agnieszka jest młodą osobą mieszkająca w Coventry, gdzie pracuje jako childminder w grupie „Little Heroes”. Jej nagrodzona powieść przybliża nam sylwetkę studentki historii sztuki - Anny May.

Anna May, główna bohaterka powieści to studentka historii sztuki, będąc w tarapatach finansowych, która postanawia ponownie spróbować swoich sił jako modelka. Zamiast na casting trafia jednak do pracowni malarskiej intrygującego obcokrajowca - Adama Northona. Niespodziewana paczka z rzeczami zmarłej matki przywołuje demony przeszłości. Anna mimo wielu obaw decyduje się na odszukanie ojca, którego nigdy nie poznała – tym samym zmierzyć się musi nie tylko ze swoimi koszmarami, ale i z mroczną historią własnej rodziny. Pomagają jej w tym między innymi tajemniczy Adam, homoseksualny przyjaciel Lukas oraz irytująca, obsesyjnie szukająca sensacji przyszła dziennikarka Ida. Przygnieciona rozterkami nie tylko swoimi, ale i swoich przyjaciół Anna nie wie, iż wpadła w misternie przygotowaną pułapkę. Wplątując się coraz bardziej w sieć intryg, nie zdaje sobie sprawy z grożącego jej niebezpieczeństwa.

Premiera nagrodzonej powieści będzie miała miejsce 24 października 2015 roku na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Celem konkursu jest odnalezienie i promocja utalentowanych polskich pisarzy, którzy nie doczekali się jeszcze literackiego debiutu. Rywalizacja ma za zadanie ukazać potencjał autorów polskiej prozy współczesnej i skłonić ich do uwierzenia w swój talent i możliwości, a także ułatwić im wejście na rynek wydawniczy.

Przeczytaj także: