PPNT | 19.8.2016

Trójmiejskie plaże z Bezpiecznymi Strefami Chilaby

Rodzice i opiekunowie coraz częściej stają przed ważnym wyzwaniem zapewnienia maksimum bezpieczeństwa swoim dzieciom. Z pomocą przychodzi innowacyjne rozwiązanie Chilaby, opracowane przez firmę YOBERI.

Firma YOBERI, która opracowała rozwiązanie Chilaby, we współpracy z Polkomtel Sp. z o.o. oraz Urzędem Miasta Gdyni prowadzi akcję „Bezpieczna Strefa Chilaby”. Pilotażowy projekt realizowany jest w drugiej połowie wakacji na plaży Gdynia-Śródmieście. Wprowadzane rozwiązanie jest unikatowe w skali Europy.

Chilaby to system elektronicznych opiekunów dzieci, działający w ramach „Bezpiecznej Strefy Chilaby”. Podczas pilotażowej akcji, przed wejściem do „Bezpiecznej Strefy Chilaby” rodzice bądź opiekunowie otrzymują elektroniczne opaski na rękę – dla dzieci oraz dla siebie. Dzięki zastosowaniu technologii beaconów, system dedykowanych anten na bieżąco odbiera sygnały i śledzi ruchy osób noszących opaski wewnątrz strefy. Ponadto, system składa się z aplikacji mobilnych oraz portalu internetowego www.chilaby.com. Korzystając z platformy www.chilaby.com, rodzic bądź opiekun może w każdej chwili sprawdzić, w którym miejscu strefy znajduje się jego dziecko noszące opaskę Chilaby. Jeśli zagubione dziecko trafi do obsługi Bezpiecznej Strefy, wówczas rodzic zostanie o tym poinformowany. 

Firma od dwóch lat intensywnie rozwija technologie z wykorzystaniem beaconów. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie położenia obiektu w określonej strefie. Zastosowanie to zostało wykorzystane w projekcie Chilaby, które wspomaga opiekę rodziców nad dziećmi. System przeznaczony jest do instalacji w miejscach publicznych o wysokim zagęszczeniu ruchu, takich jak: plaże, centra handlowe, parki, place zabaw, miejsca organizacji imprez masowych. W imieniu YOBERI, a także partnerów – firmy Polkomtel oraz UM Gdynia – serdecznie zachęcam do testowania systemu na wskazanych plażach – komentuje Rafał Smoliński, CEO YOBERI.

Pilotażowy projekt jest realizowany w Gdyni (od 13 do 21 sierpnia br.) oraz w Sopocie (od 22 sierpnia do 28 sierpnia br.). Rozwiązanie przygotowała firma YOBERI, na co dzień związana z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Pomysłodawcą rozwiązania oraz osobą odpowiedzialną za rozwój systemu jest Włodzimierz Serwiński, doświadczony menadżer IT, który dołączył do zespołu YOBERI w 2016 roku. Włodzimierz Serwiński w latach 2008–2016 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu w Asseco Poland S.A., był prezesem zarządu spółki Insseco należącej do Grupy Asseco, a wcześniej prowadził szereg znaczących projektów informatycznych
w Prokom Software S.A.

Obserwuję YOBERI od kilku lat i zdecydowałem się na współpracę z nimi, ponieważ jest to bardzo interesujący przykład firmy, która tworzy produkty będące innowacyjnym połączeniem rozwiązań z obszaru elektroniki, telekomunikacji i informatyki. Zespół YOBERI to inżynierowie, którzy potrafią stworzyć optymalne rozwiązania systemowe niemal od podstaw. Właśnie tak budowaliśmy system Chilaby. Przy takim projekcie niezbędny jest duży zasób wiedzy, doświadczenie i kreatywność. To właśnie cechuje ten zespół – komentuje Włodzimierz Serwiński.

Rozwiązanie przygotowane przez YOBERI zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez Urząd Miasta Gdyni, który zdecydował się na pilotażowe uruchomienie systemu na terenie plaży Gdynia Śródmieście w okresie od 13 do 21 sierpnia br.

System „Bezpiecznych Stref Chilaby” bardzo dobrze adresuje problem, z którym na co dzień spotykamy się na gdyńskiej plaży. W sezonie wakacyjnym często notujemy zaginięcia dzieci. Rodzice niepokoją się, zamiast odpoczywać na plaży – komentuje Beata Szadziul, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni i Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni ds. Polityki Rodzinnej. – Życzyłabym sobie, aby to rozwiązanie znalazło szersze zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy problem z zagubionymi dziećmi, takimi jak place zabaw, centra handlowe czy też eventy plenerowe.

Sponsorem pilotażowego projektu została firma Polkomtel, właściciel marki PLUS i operator numeru ratunkowego nad wodą 601 100 100. System „Bezpiecznych Stref Chilaby” zyskał aprobatę Sponsora jako rozwiązanie doskonale wpisujące się w strategię promocji bezpiecznych zachowań nad wodą. W ramach akcji system Chilaby będzie testowany również na terenie plaży Sopot w okresie od 22 do 28 sierpnia.

Chilaby to kolejny innowacyjny projekt firmy interaktywnej YOBERI. W 2014 roku YOBERI przeprowadziło pierwszą w Polsce niestandardową akcję, w ramach której bezprzewodowy internet udostępniany był z dronów sterowców. Mieszkańcy i turyści w 9 nadmorskich kurortach mogli korzystać z bezpłatnego dostępu do sieci w technologii LTE. Yoberi stało się tym samym jedyną firmą w Polsce i – obok Facebooka i Google – jedną z niewielu na świecie, która umożliwiła wykorzystanie dronów sterowców do dostarczenia internetu w trudnodostępnych miejscach.

Firma Yoberi Sp. z o.o. powstała w 2011 roku w Trójmieście. Jej zespół tworzą specjaliści z zakresu nowych technologii, mediów i reklamy. Firma jest członkiem Pomorskiego Parku Naukowo- Technologicznego. Od 2012 roku siedziba spółki znajduje się w Warszawie, zaś dział technologii w Gdyni. Głównym celem działalności Yoberi jest tworzenie dedykowanych, interaktywnych rozwiązań technologicznych dostosowanych do potrzeb dzisiejszego rynku.