Laboratorium | 23.7.2018

V edycja InnovaBio Pomorze – nad jakimi projektami pracują studenci?

InnovaBio Pomorze to cykliczny program organizowany przez Bio Laboratorium PPNT skierowany do studentów i absolwentów nauk biologicznych. W przeciągu kilku tygodni uczestnicy pracują nad projektami zleconymi przez firmy z sektora life science.

Podczas tegorocznej edycji będziemy poszukiwać rozwiązań problemów badawczych o charakterze aplikacyjnym. Po dwóch tygodniach szkoleń, warsztatów, wnikliwej analizy literatury oraz informacji zawartych w patentach, uczestnicy sporządzili plany badań i kosztorysy. Swoje pomysły przedyskutowali z przedsiębiorcami . W przyszłym tygodniu rozpoczynają się pierwsze prace eksperymentalne w Bio Laboratorium. Poznajcie projekty letniej edycji IBP!

Margab: opracowanie innowacyjnej, bezpiecznej dla środowiska i zdrowia apretury do knotów świecowych.  
Świece pozwalają się zrelaksować, stworzyć romantyczną atmosferę czy łagodnie oświetlić pomieszczenie. Jednak opary z wosku parafinowego mogą być toksyczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, zespół IBP będzie poszukiwać rozwiązania, które pozwoli maksymalnie ograniczyć szkodliwość oparów powstałych w wyniku palenia świec, poprzez zastosowanie knotów poddanych apreturze wspomagającej wypalanie substancji szkodliwych.

Vianat: badanie i porównanie polifenoli w sokach i napojach owocowych i owocowo-warzywnych pozyskanych nowatorską metodą w odniesieniu do win.
Aronia jest jednym z najcenniejszych w związki aktywne owoców na świecie. Ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie: m.in hamuje procesy oksydacyjne, działa przeciwzapalnie, przeciwmiażdzycowo oraz przeciwcukrzycowo. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego owocu, firma Vianat opracowała innowacyjną technologię wyciskania soku z aronii (razem ze skórką, która zawiera trzy razy więcej związków fenolowych). Uczestnicy projektu mają wykonać badania składu ilościowego i jakościowego związków polifenolowych w próbkach soku pozyskiwanych nową technologią. Następnie będą porównywać otrzymane wyniki z wynikami analiz uzyskanymi dla win, które są wskazywane jako źródło związków polifenolowych w diecie śródziemnomorskiej.

Izabela Ryska: opracowanie receptury kremu do twarzy na bazie maseł i olejów roślinnych, zawierającego ekstrakt z bursztynu.
W tym projekcie zespół badawczy pracuje nad stworzeniem receptury kremu do twarzy dla osób o cerze suchej, wrażliwej i dojrzałej. Receptura jest inspirowana Morzem Bałtyckim, dlatego będzie zawierała ekstrakt z bursztynu znany ze swoich cennych właściwości. Powstały krem, po licznych testach i badaniach zostanie wprowadzony na rynek.

Uniwersytet Gdański: analiza sideroforów produkowanych przez szczep bakterii z ryzosfery za pomocą techniki ogniskowania izoelektrycznego.
Siderofory produkowane przez bakterie, promujące wzrost roślin, mają zdolność wiązania żelaza, dzięki czemu w kontakcie z bakteriami odbierają go, hamując tym samym rozwój bakterii patogennych (dla których żelazo jest również niezbędne do życia). Jednocześnie, pozyskane żelazo wykorzystują do własnego wzrostu oraz wzrostu kolonizowanych roślin. Projekt polega na poszukiwaniu nowych cząsteczek (sideroforów) o właściwościach antybakteryjnych, które w przyszłości będzie można zastosować m.in. w środkach ochrony roślin.