Laboratorium | 14.6.2017

O legendach i magii Nocy Świętojańskiej z PPNT Gdynia

Błędne ogniki i opowieści o legendarnym kwiecie paproci, magii torfowisk oraz pełna emocji gra miejska. Już w sobotę, 24.06. br. rusza kolejna, odsłona Cudawianków, a wraz z nią atrakcje przygotowane przez zespół Laboratorium PPNT Gdynia.

Kiedy? 24 czerwca 2017r., godz. 12:00-18:00 (stoisko w Parku Rady Europy), 13:00-15:30 (warsztaty)
Gdzie? Park Rady Europy, PPNT Gdynia, budynek II, Sala Morska.
Wstęp? wolny

Cudawianki, to jedna z najciekawszych propozycji obchodów Nocy Świętojańskiej w Polsce i jednocześnie oficjalne otwarcie sezonu letniego w Gdyni. W tym roku, bogaty program muzyczno-artystyczny imprezy uzupełnią propozycje aktywności dla dzieci i dla dorosłych, przygotowane przez Laboratorium PPNT Gdynia.

Stoisko w  Parku Rady Europy
Od 12:00 do 18:00 w Parku Rady Europy będzie można dowiedzieć się co kryje się za magicznymi właściwościami roślin z wierzeń słowiańskich. Obejrzeć z bliska rosiczki oraz inne rośliny owadożerne zamieszkujące tereny torfowisk, a także poznać historię podmokłych terenów Pomorza i dowiedzieć się, dlaczego wymagają one szczególnej ochrony. Atrakcją dla najmłodszych będą nawiązujące do tematycznie do Nocy Świętojańskiej gry i konkursy.

Alternatywne zwiedzanie miasta
Chętni, będą mogli wziąć udział w grze miejskiej śladami kwiatu paproci. Śmiałkowie, w drużynach lub w pojedynkę, pokonają trasę wiodącą poprzez najciekawsze zakątki Gdyni. Na najbardziej wytrwałych czekać będą liczne niespodzianki na trasie i w PPNT Gdynia. Aby wziąć udział w zwiedzaniu, wystarczy zgłosić się do punktu informacyjnego organizatorów w Parku Rady Europy  i pobrać kartę do gry. Pierwsi ochotnicy rozpoczną przygodę już o godzinie 12:00.

Pokazy i warsztaty w PPNT Gdynia
Zafascynowanych legendami o kwiecie paproci, Laboratorium PPNT Gdynia zaprasza na otwarte wykłady i warsztaty poświęcone „życiu na torfowisku”, zaplanowane w Centrum Konferencyjnym PPNT. Zaproszeni specjaliści za pomocą nauki, wytłumaczą „magiczne” zjawiska dostrzegane nocami nad bagnami, mokradłami i torfowiskami. Podczas warsztatów, zdradzą tajemnicę świecenia świetlików świętojańskich oraz zaprezentują nieznane właściwości torfu. Również w ramach warsztatów, podziwiać będzie można widowiskowy pokaz luminescencji.