Laboratorium | 1.8.2017

Laboratorium PPNT pracuje nad przedłużeniem młodości

W ramach projektu InnovaBio Pomorze (IBP) w Laboratorium PPNT Gdynia rozpoczęły się prace nad izolacją związków kolagenowych i kwasu hialuronowego z błon jajowych. Surowce dostarczyło przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe „IMPULS”.

To nowość, ponieważ jak dotąd, jednym z najpopularniejszych źródeł naturalnego kolagenu były ryby. Również szeroko stosowany kwas hialuronowy pozyskuje się najczęściej z organizmów zwierzęcych lub fermentacji bakteryjnej.

Kolagen i kwas hialuronowy, to jedne z najbardziej pożądanych substancji w branży kosmetycznej. Powszechnie stosuje się je jednak nie tylko w kremach i koncentratach przeciwzmarszczkowych, ale również w chirurgii; m. in. do ujędrniania cery, wypełniania ust, w dentystyce, chirurgii oraz w ortopedii, wspomagając rekonstrukcję kości i rehabilitację. Te substancje o cennych i wszechstronnych właściwościach mogą być pozyskiwane z błon jajowych. Surowce do projektu dostarczyło Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe „IMPULS” – jeden z parterów aktualnie trwającej edycji IBP.

Celem projektu powierzonego uczestnikom programu InnovaBio Pomorze, jest ekstrakcja kolagenu i kwasu hialuronowego z błon odseparowanych od skorupek mineralnych, które pomimo niezwykle cennych właściwości, w przetwórstwie jaj stanowią odpad. Badania prowadzone w Laboratorium PPNT mogą przynieść więc dobre wiadomości nie tylko branżom zainteresowanym produkcją suplementów z kolagenem i kwasem. Skorzystają również przetwórcy jaj, którzy dzięki współpracy mogą zminimalizować koszty usuwania odpadów, jednocześnie generując sobie dodatkowy zysk ze sprzedaży - jak dotąd produktu ubocznego.

Zespół badawczy InnovaBio Pomorze, to młodzi, zafascynowani nauką studenci kierunków przyrodniczych. W projekcie od „IMPULS” mają za zadanie opracować metodę pozyskiwania najwyższej jakości kolagenu. Prace zostały rozpoczęte – trzymamy kciuki i czekamy na efekty!