Laboratorium | 10.10.2017

IV spotkanie z naukowcami w ramach projektu InnovaBio Pomorze

W ramach tegorocznej edycji InnovaBio Pomorze, Laboratorium PPNT Gdynia zaprasza na kolejne spotkanie przybliżające świat nauki.

Kiedy: 20.10.2017, godz. 11:00-13:00
Gdzie: PPNT Gdynia, budynek II, sala Morska 
Wstęp: bezpłatny

Grupy powyżej 10 osób prosimy o zgłaszanie udziału w wydarzeniu na adres: j.glowacka@ppnt.gdynia.pl

W piątek będziemy gościć dr inż. Katarzynę Stadnicką z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, która opowie o  możliwościach produkcji leków w jajach kurzych. Prace badawcze pani Katarzyny dotyczą modeli in vitro komórek ptasich wykorzystywanych w przemyśle biofarmaceutycznym oraz dostarczaniu probiotyków i synbiotyków do jaj przed wylęgiem. Celem projektów jest poprawa efektywności produkcji zdrowej żywności. Pani doktor bierze udział w międzynarodowych programach badawczych we współpracy z przedsiębiorstwami przemysłu drobiarskiego i biofarmaceutycznego oraz jest ekspertem Komisji Europejskiej w obszarze badań i rozwoju.

Kolejnym gościem będzie dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, która zaprezentuje wykład: „Czy to nagroda Nobla z chemii czy z biologii? Interdyscyplinarność współczesnej nauki”. Kierownik Katedry Chemii Biomedycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, naukowo zajmuje się badaniem struktury oraz procesów związanych z białkami i peptydami. Jej projekty badawcze dotyczą m.in. fibryli amyloidowych, które są związane z rozwojem choroby Alzheimera. Za swoją działalność naukową otrzymała szereg wyróżnień i nagród, w tym  FNP i L’ORÉAL.