Centrum Designu | 22.6.2018

Weź udział w Gdynia Design Days – największym letnim festiwalu wzornictwa w Polsce

Gdynia Design Days to coroczny festiwal prezentujący nowinki z zakresu projektowania. Obfitujący w wydarzenia program obejmuje wystawy, warsztaty, wykłady, spotkania z twórcami, dyskusje, konferencje i projekcje filmowe.

Festiwal skierowany jest zarówno do profesjonalistów i studentów, jak i entuzjastów dobrego wzornictwa, poszukujących inspiracji do twórczego działania i kreatywnych sposobów spędzania wolnego czasu.

Hasłem 11. edycji Gdynia Design Days, odbywającej się w dniach 6-15 lipca, jest ERROR, rozumiany jako błąd, spowodowany m.in. przesytem dóbr i technologii oraz komunikacyjnym szumem we współczesnym świecie. Celem tegorocznej edycji będzie próba odpowiedzenia na pytanie, czy i w jaki sposób można przywrócić ład i harmonię w naszym otoczeniu oraz w nas samych.

Już dziś zaplanuj swoją wizytę na festiwalu!

1.  Oglądaj wystawy i poznawaj innowacyjne rozwiązania

Funkcję centrum festiwalowego pełnić będzie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, gdzie ulokowanych zostanie blisko 20 otwartych wystaw. W ramach międzynarodowych ekspozycji odwiedzający będą mieli okazję poznać nowatorskie produkty, prototypy i projekty z zakresu wzornictwa, grafiki, architektury, mody, projektowania wnętrz i nowych technologii. Tematyka poruszana przez kuratorów GDD2018 to m.in. problem przeładowania informacji, zależność człowieka od udogodnień technologicznych, projektowanie w służbie potrzebującym, możliwości druku 3D, recykling i ekologia. Na wystawie „Error. Czy chcesz kontynuować?” zobaczymy m.in. kurtkę KOVR, blokującą sygnały radiowe i promieniowanie, dzięki czemu uniemożliwia namierzanie przez urządzenia cyfrowe oraz urządzenie Moment == Memory, które rejestruje nasze życie za pomocą kamery przymocowanej do ciała. Warto zwrócić także uwagę na projekt myHand, który rozwija ideę samodzielnego wydruku protez dla osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem plików open source. Nie zabraknie też prezentacji pięknie zaprojektowanych przedmiotów codziennego użytku i mebli.

2. Dowiedz się od projektantów, co nowego w designie

W programie GDD2018 znalazło się ok. 120 wydarzeń podzielonych na bloki tematyczne – ERROR, WZORNICTWO, GRAFIKA, MODA, MIASTO + ARCHITEKTURA, WNĘTRZA. Otwarte wykłady odbywać się będą w sali kinowej PPNT. Prelekcje to przede wszystkim możliwość spotkania z wiodącymi polskimi projektantami oraz specjalistami branży kreatywnej, którzy opowiedzą o bieżących zagadnieniach z zakresu designu i aktualnych trendach. Podczas wykładu Michała Bachowskiego dowiemy się więcej o idei projektowania empatycznego, Marta Ożóg-Orzegowska opowie o projektowaniu mody w duchu fair trade, a architekci z biura projektowego Starzak Strębicki przedstawią błędy we współczesnym projektowaniu osiedli mieszkaniowych. Udział w wykładach nie wymaga rejestracji i jest bezpłatny.

3. Przyjdź z rodziną i rozwijaj wyobraźnię swoich dzieci

Organizatorzy festiwalu przygotowali także atrakcje dla najmłodszych. Kreatywne dzieciaki będą miały okazję wziąć udział w kilkunastu warsztatach. Małych miłośników książek zainteresuje interaktywna ekspozycja „A kuku. Ilustrowane historie”, prezentująca prace polskich rysowników.  Wystawa będzie miejscem nie tylko do oglądania pięknych ilustracji, ale także wspólnego czytania i zabawy.

4. Rusz w miasto i poznawaj Gdynię

W tym roku mapa festiwalu poszerzy się o nowe lokalizacje na terenie całego miasta. Wystawy będzie można oglądać m.in. w Muzeum Miasta Gdyni, gdzie zaprezentowany zostanie dorobek Karola Śliwki, znanego m.in. z projektu logotypu PKO i w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, w którym zaprezentowany zostanie przegląd polskiej ilustracji. Warto też odwiedzić Mini Muzeum „Bankowiec” – podczas oprowadzań po wnętrzach pierwszego nowoczesnego apartamentowca w Polsce, dowiemy się jak mieszkała dawna gdyńska śmietanka towarzyska. Dodatkowo w ramach akcji Design w mieście w wybranych restauracjach i kawiarniach na terenie Trójmiasta już od 5 czerwca można odnaleźć przykłady niezwykłych przedmiotów produkowanych metodą druku 3D. 

5. Podaruj sobie dobrze zaprojektowaną pamiątkę

Miłośników pięknych gadżetów i przedmiotów codziennego użytku ucieszy informacja o targach wzornictwa Gdynia Design Days <3 Bakalie. We wnętrzach modernistycznego Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości 7 i 8 lipca swoje produkty wystawią młode polskie marki tworzące m.in. biżuterię, kosmetyki, ceramikę, dywany, oświetlenie i grafikę. Podczas festiwalu będzie można zaopatrzyć się także w produkty marki MANUBA – kolekcja GDD, powstające we współpracy projektantów i pomorskich rzemieślników. Każdy z przedmiotów wykonywany jest ręcznie w limitowanej ilości. Z myślą o miejskich podróżnikach w tegorocznej kolekcji znalazły się kosze piknikowe, wiklinowe plecaki, skórzane opaski na spacery z psem i dzienniki wykonane tradycyjną techniką introligatorską.

Poznaj wszystkie wystawy GDD2018 i sprawdź pełen program wydarzeń na www.gdyniadesigndays.eu. 
Wstęp na wystawy, wykłady i oprowadzania jest bezpłatny. Obowiązują zapisy na warsztaty.