Centrum Designu | 2.10.2017

Design and Mobility: E-Vehicles and Vehicle Art Projects

Design in Mobility – design w mobilności

Kiedy: 7.10.2017 (sobota), godz. 10:00-17:00
Gdzie: PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa
Wstęp: ilość miejsc ograniczona. Prosimy o rejestrację na stronie internetowej: dniaustrii.eu

Wstęp: ilość miejsc ograniczona. Prosimy o rejestrację na stronie internetowej: dniaustrii.eu

Głównym tematem konferencji jest zrównoważone i odpowiedzialne projektowanie w kontekście mobilności. Design definiuje formę między kreatywnością a innowacyjnością, często decyduje także o sukcesie gospodarczym i konkurencyjności produktów.  Wzornictwo to nie tylko atrakcyjne wizualnie przedmioty upiększające przestrzeń. Produkty wprowadzane na rynek muszą przede wszystkim pełnić rolę użytkową I zwracać uwagę odbiorców jakością wykonania.

W Gdyni zostaną zaprezentowane dwa produkty, które otrzymały nagrodę państwa austriackiego za „Dobrą Formę" w 2015 roku. Jest to motocykl elektryczny - Johammer J1 oraz wóz strażacki wykorzystywany na lotniskach - Rosenbauer Panther.

Felix Carl Keller, dyrektor designculture AG, prezes Stowarzyszenia Wzornictwa Szwajcarskiego, wypowiedział się o produktach nagrodzonych w Austrii w 2015 roku, jako o światowej klasie  wzornictwie: „Silnymi cechami charakteryzujące austriackie prace designerskie są odwaga w projektowaniu oraz dobór odpowiednich wyważonych materiałów.”

Wystawę austriackiej nagrody Designu 2015 w Wiedniu organizował Severin Filek, dyrektor DesignAustria, placówki reprezentującej interesy projektantów. Nagroda jest przyznawana co dwa lata. Od 2007 roku wystawy odbywają się w Designforum Wien w wiedeńskim MuseumQuartier.

Historia Nagrody Państwowej za „Dobrą Formę” rozpoczyna się w 1962 roku w wiedeńskiej Secesji, instytucji przedstawicieli wiedeńskiego Art Deco (w tym Josef Hoffmann, Kolo Moser i Gustav Klimt). W wiedeńskiej Secesji odbyła się pierwsza wystawa „Forma = Jakość". Wszystkie eksponaty były komercyjnymi produktami, jako przykłady udanej współpracy między architektami, projektantami i przedsiębiorcami. Ministerstwo do spraw Handlu i Odbudowy uhonorowało to przedsięwzięcie, przyznając nagrody państwowe za „Dobrą Formę". Poziomica, radio tranzystorowe, lodówka i sztućce były pierwszymi zwycięzcami wspieranej przez austriacki rząd promocji tej wtedy jeszcze młodej dyscypliny w Austrii - wzornictwa przemysłowego (Industrial Design).

Na międzynarodowej konferencji w Gdyni zaproszeni goście z Austrii, Włoch i Polski wymienią się swoimi doświadczeniami i rozwiązaniami w mobilności elektrycznej na dwóch kółkach oraz w designerskich i artystycznych projektach samochodowych.

Daniel Huber (współzałożyciel Spirit Design w 1993, partner zarządzający i szef w branży projektowania strategicznego) zapozna nas z najnowocześniejszym projektem wozu strażackiego wykorzystywanego na lotnisku - Rosenbauer PANTHER, będącego synonimem szybkości, innowacyjności, bezpieczeństwa, dobrego wzornictwa i doskonałej skuteczności podczas zwalczania pożarów. Według Hubera - Wszystko ma swoją funkcję, ale jest też poziom emocjonalny - więc potwór ma działać jak pantera przed atakiem: obniżona głowa, okrągłe plecy, napięta postawa. Od 2003 roku firma Spirit Design jest odpowiedzialna za projektowanie wszystkich pojazdów Grupy Rosenbauer i większości jego produktów.  

Drugim produktem, który Daniel Huber przedstawi jest 50-metrowy ekojacht "Morpheo". Język projektowania jachtu jest inspirowany awangardową architekturą Bauhaus z lat 20. i 30. XX wieku. Jest przykładem prostoty i wyrafinowanej elegancji jednocześnie. Do budowy statku zostały wykorzystane materiały z recyklingu, takie jak stal, szkło i stare drewno.

Philipp Halla ( Dyrektor zarządzający austriackiej firmy VERTICAL eMobility) opowie o futurystycznym motocyklu elektrycznym Johammmer J1 z innowacyjną technologią energetyczną, osiągający prędkość 200 km/h oraz o hulajnodze – UCARVER, która osiąga maksymalną prędkość 25 km/h i świetnie integruje się ze środkami komunikacji miejskiej.

Uzupełniając projekty światowej klasy zaprosiliśmy włoskiego architekta Roberto Romagnoli z Mediolanu, żeby zaprezentował swój rower miejski. Projektant, wraz z twórcą Offiseria, postanowił użyć aluminium w celu stworzenia ramy, ze względu na cechy charakterystyczne wytrzymałości, lekkości i recyklingu. Urban Bike 10 wyposażony jest w jedyny hybrydowy silnik elektryczny, który można ładować napędem roweru. Celem "Street bike 10" jest połączenie silnego wzornictwa z technologią, materiałami recyklingu, innowacjami i silnikiem elektrycznym, aby osiągnąć nowy rodzaj zrównoważonej mobilności.

Ponadto w drugiej części konferencji prelegenci przedstawią tematy łączące sztukę wizualną, design i mobilność.

Günter Schönberger (Dyrektor zarządzający Bildrecht – austriacka organizacja zajmująca się prawami autorskimi artystów wizualnych) omówi problem praw autorskich dzieł we wzornictwie związanych z projektowaniem samochodów. Za przykład posłuży design austriackiego artysty Joachim Lothar Gartner, wykorzystanego na Porsche 911. Natomiast Magdalena Lukas-Jurkowski, polska mistrzyni rajdowa, przedstawi swoje projekty związane z szybką jazdą oraz projekt rzeźby Macieja Jurkowskiego-Lukasa pt. 299 793 km/s – prędkość światła!

Uczestnicy konferencji będą mieli również możliwość zapoznania się z najnowocześniejszym systemem zarządzania i ładowania rowerów elektrycznych w przestrzeni miejskiej – wynajem mobilności austriackiej firmy Sycube. Po konferencji przewidziana jest część networkingowa podczas bankietu.

Program konferencji w załączniku.